Naše dievčatá na halových M-SR juniorov a dospelých nesklamali!

9. 3. 2007

ObrazekMALAČANKY LÍDERKAMI SLOVENSKÝCH ATLETICKÝCH TABULIEK

Halové M-SR juniorov a dospelých v atletike 2007

Posledný februárový víkend bol v športovej hale Elán dejiskom halových M-SR v atletike juniorov a dospelých. Malacky na ňom viac ako dôstojne reprezentovala 9-členná výprava. Novučičké, neprehliadnuteľné, oranžové dresy pretekárov AC, skvele dopĺňala skupinka oduševnene povzbudzujúcich malackých „fans“, ktorá sa na preteky vybrala prenajatým autobusom.

Z malackých pretekárov sa ako prvá predstavila Barbora Šimková, ktorá zakľakla     do štartových blokov najkratšieho halového šprintu žien. Úlohu favoritky bez problémov uhájila a svoje vystúpenie okorenila kvalitnými a vyrovnanými výkonmi. Sobotňajší rozbeh i finále 60-tky zvládla za výborných 7,76 a úplne zaslúžene si v tejto disciplíne vybojovala premiérové zlato medzi ženami. V nedeľu mala ešte ľahšiu úlohu, keď na 200-metrovej trati (jeden okruh) nedala súperkám najmenšiu šancu a neohrozene zvíťazila, čím si na svoje konto pripísala druhé zlato. Po roku tak opäť zopakovala úspech z tejto trate a utvrdila si pozíciu líderky tohtoročných slovenských ženských halových tabuliek.

Neľahká úloha obhajoby víťazstva ženskej 400-ky čakala na vekom ešte dorastenku, Alexandru Štukovú. Už sobotňajší rozbeh a v ňom priama konfrontácia s Luciou Sláničkovou (Spartak Dubnica nad Váhom) predznamenával súboj no ostrie noža. Očakávané sa aj potvrdilo, keď Dubničanka po prvom kole odvážne nasadila veľmi ostré tempo, čím sa nečakane dostala do vedenia. V priam infarktovom závere, keď už nikto neveril, že Alexandra dobehne stratu na svoju veľkú súperku, nakoniec pozbierala posledné zvyšky síl a doslova na posledných metroch preťala cieľovú pásku ako prvá. Jej víťazstvo medzi ženami, znamenalo automaticky aj triumf v kategórii junioriek a podobne ako Šimková jej patrí vedúca priečka v slovenských halových tabuľkách pre rok 2007.

Kataríne Ďuricovej namerali 12,16 m, čo znamenalo bronz v kvalitnej súťaži trojskokaniek – žien a medzi juniorkami jasné prvenstvo. Katka mala oveľa na viac, ale štyri prešľapy nedovoľovali rozhodcom odmerať výkony na hranici 12,30 - 12,40 m. Na víťaznú Danu Velďákovú (ATU Košice) a druhú Irinu Beskrovnaju (Slávia UK Bratislava) by to stále nestačilo, ale takýto výkon mohol byť pre ňu povzbudením v ceste za limitom na ME do 19 rokov, ktoré sa uskutočnia v júli tohto roku v holandskom Hengelo. Podobný priebeh ako trojskok, mala aj súťaž v diaľke, kde si Katarína doskočila pre bronz medzi juniorkami. V absolútnom poradí to znamenalo 6. miesto, keď zvíťazila Jana Velďáková (ATU Košice).

O najväčšie prekvapenie sa postarala Aneta Hollá, ktorá si najmä svojim bojovným a takticky vyzretým výkonom, získala sympatie divákov. Nechýbalo veľa, aby porazila najväčšiu favoritku súťaže, Stanislavu Janečkovú (Slávia UK Bratislava), a stala sa tak celkovou víťazkou v behu žien na 800 m. Konečný rezultát však pre ňu vyznel veľmi priaznivo, zlato medzi juniorkami a striebro medzi ženami.

Medailovú bodku za úspešným účinkovaním malackých atlétov zaznamenali dievčatá v štafete na 4 x 400 m. Úspešný štvorlístok v zložení (Sršňová, Šimková, Hollá a Štuková) si zaslúžene vybojoval strieborné medaily, čím sa uzavrel víkendový zber cenných kovov v podaní Atletického klubu AC Malacky na 10.

Ján Beňa tentoraz na medailu nedosiahol. Aj vďaka pretaktizovanému spôsobu behu sa mu medzi juniormi ušla „len“ štvrtá priečka a v absolútnom poradí dospelých obsadil 10. miesto. O niečo lepšie si počínal navrátilec Juraj Moravčík, ktorý si prekvapivo vybojoval 6. miesto. Na najlepších to ani zďaleka nestačilo, ale v každom prípade to bol viac, ako sympatický výkon. Jakub Valachovič, si v sobotu v behu na 1500 m v početnom poli vytrvalcov dofinišoval pre 14. miesto, ale nedeľňajší pretek na dvojnásobnej vzdialenosti už nedokončil a súťaž vzdal. Šprintér, Rudolf Rusňák, do bojov o medaily nezasiahol a na 60-tke vypadol už v rozbehu.