Majstrovstvá Slovenska žiakov v réžii našich šprintérov

16. 2. 2013

M-SR žiakov nám spravili radosť, pretože sme sa stali najúspešnejším klubom v počte získaných medailí. Naši atléti ich vybojovali celkom sedem, z toho tri zlaté, tri strieborné a jednu bronzovú. Mohlo ich byť aj viac, ale je všeobecne známe, že atlétov šetríme a nenaháňame medaily. Čo príde, to poteší, ale cieľ to v žiadnom prípade nie je. Zodrať žiaka do 15 rokov je pomerne jednoduché, prináša to kopu medailí a teraz už dokonca na počudovanie aj kopu peňazí, ale tak hlboko sme ešte neklesli. Takže to naše chválenie sa sobotňajšími medailovými úspechmi berte s rezervou. Ale našich atlétov treba za bojovné výkony  pochváliť, pretože to si naozaj zaslúžia. Hlavne naši šprintéri sa ukázali vo skvelej forme a ukazuje sa, že naša telocvičňa a chodby na škole dokonale nahradia halu. Šprintérske trio Pribil, Mecháček a Kollár ovládli krátke trate. Na 60-ke zvíťazil Michal Mecháček v čase 7,49s. Na treťom mieste dobehol Boris Pribil za 7,57s. Na 150-ke si úlohy vymenili a zvíťazil Boris za 18,24s pred Mišom, ktorý došprintoval v čase 18,28s. V behu na 300m obsadil druhé miesto Samo Kollár v čase 39,00s. Je len logické, že v štafete 4x200m patrili k jednoznačným favoritom, keď si ako štvrtého do partie pribrali mladého talentovaného Marcela Žilavého, pre ktorého to boli tretie preteky v živote a hneď sa stal majstrom Slovenska. Chlapci dosiahli čas 1:42,96min. a jasne zvíťazili.                                                 Naša dievčenská hviezdička Kristína Martinusová trénuje iba pár mesiacov a už sa vkliesnila medzi najlepšie slovenské žiacke šprintérky. V behu na 60m si zabehla kvalitný osobák 8,27s a obsadila štvrté miesto. Na 150-ke vybojovala druhé miesto, keď dosiahla čas 19,81s. Hoci mala v hale najlepší čas, dali ju do slabšieho rozbehu, pretože sa nasadzovalo podľa minuloročných časov. Kika minulé leto ešte nevedela čo je atletika, takže bola trocha znevýhodnená, ale v lete to bude už o inom.
Ďalší naši pretekári síce nezasiahli do bojov o medaily, ale určite nesklamali. Karolína Smreková sa prebojovala do finále v behu na 60m prekážok a jej siedme miesto je úspechom. Aj čas 10,18s potešil. Susi Chlepková sa prebojovala do finále v behu na 60m, kde obsadila ôsme miesto. Čas 8,53s je kvalitný a ak Susi začne poriadne trénovať, tak jej čas ešte príde.
Stefi Blažíčková má menšie zdravotné problémy, takže jej časy tomu aj zodpovedali. Bola pripravená do štafety, ale usúdili sme, že ani ona ani Kaja Smreková nie sú na tom zdravotne tak dobre, aby sme riskovali a od dievčenskej štafety sme ustúpili.
Takže tieto majstrovstvá sa nám celkom vydarili, čo sa nedá povedať o usporiadateľoch. Diskvalifikácie, hádky a iné nepekné javy, ktoré nepatria do atletiky narúšali priebeh pretekov. Pokiaľ si neuvedomíme, že by sme mali vytvoriť jednu veľkú atletickú rodinu, tak sa ďalej nepohneme. A hlavne na žiackych majstrovstvách by sme mali pre našu mladú generáciu vytvoriť čo najlepšie podmienky. Tie preteky sú totiž pre nich a nie pre nás, aj keď to niekedy tak nevyzerá. Ak budú deti odchádzať z pretekov s pocitom krivdy, možno ich už na ďalších nestretneme. A to bude veľká škoda, ktorá pôjde len na náš vrub. Možno by sme si mali uvedomiť, že nás v tej hale sledujú oči detí, pre ktorých sme svojím spôsobom vzory a podľa ktorých sa aj ony raz budú správať. A to nás pán Boh ochraňuj!